9 Peaks | 10,000+ feet of elevation | 30+ miles of trail

Lake Placid 9'er

Time to hit the trail

Official Lake Placid 9'er Roster

1W. James Appleton (Lake Placid, NY) - WINTER

2. Josh Bliss (Lake Placid, NY)

3. Kristie Wikane (Stone Ridge, NY)

4. Eric Knutson (Albuquerque, NM)

5. Kirsten Ensafdaran (Albuquerque, NM)

6. Courtney Wilson (Morrisonville, NY)

7. Ian McGuire (Vernon, CT)

8U. Matthew Haley - (Queensbury, NY)- ULTRA

9U. Sarah Frasier -(Queensbury, NY)- ULTRA

10U. Joshua Myers - (Delmar, NY)- ULTRA 

11U. John Ehntholt - (Granville, NY)- ULTRA 

12W. Tom Penders- (Queensbury, NY)- WINTER

13. Varda Lemonds (Clifton Park, NY)

14. Jeffrey Lemonds (Clifton Park, NY)

15U. Justine Mosher - (Queensbury, NY)- ULTRA 

16. Dillon Creen (Saugerties, NY)

17. Janet M Stein (Saranac Lake, NY)

18. Alain Chevrette (Quebec, Canada)

19. Lauren Robertello (Saranac Lake, NY)

20U. Arlene Zajac - (Slingerlands, NY) - ULTRA 

21U. Shannon (Pinky) Pinkowski - (Albany, NY) - ULTRA 

22. Donna Blondell (Newark, NY)

23U. Jim Costello - (Northport, NY)- ULTRA 

24U. Denise Mongillo - (Mechanicville, NY)- ULTRA 

25. Ann Meehan (Newtown, CT)

26. Michael Meehan (Newtown, CT)

27U. Nancy A. LaBaff - (Parishville, NY)- ULTRA 

28. Benjamin Hamilton (Guilderland, NY)

29. Jeffrey Levitt (Albany, NY)

30. John Bennett (Vermontville, NY)

31. Wendy Feldman (Albany, NY)

32. Nancy Swete (Glenmont, NY)

33. Jenny Higgins (East Aurora, NY)

34. Greg Bassett (Basking Ridge, NJ)

35. Jack Whitney (Queensbury, NY)

36. Han Wah Ng (Clifton Park, NY)

37. John Fitzgerald (Lake Clear, NY)

38W. Marta Quilliam (Morrisonville, NY) - WINTER

39. Victoria Holdridge (Keeseville, NY)

40. Mary Jean Bland (Jay, NY)

41. Lori Clark (Peru, NY)

42. Hope Lloyd (South Glens Falls, NY)

43. Linda Kukol (Lake Hopatcong, NJ)

44U. Ayden Wilber -  (Cortland, NY)- ULTRA 

45. Allysa Williams (Williston, VT)

46. Bradley Williams (Williston, VT)

47. Tracy Gutowski (Amsterdam, NY)

48. Sue Davenport (Pattersonville, NY)

49. Kari Seelman (Sauquoit, NY)

50. Bruce Coveny (Sauquoit, NY)

51. Michael E. Cady (Elmira, NY)

52W. Doreen Alessi-Holmes (Long Lake, NY) - WINTER

53W. Shane Holmes (Long Lake, NY) - WINTER

54U/W. Peter M. Arthur-  (Remsen, NY)- ULTRA / WINTER

55. Guillaume Girard (Salaberry-de-Valleyfield, Quebec, Canada)

56. Mark A. Brown (Watervliet, NY)

57. Mary Jo Brown (Watervliet, NY)

58. Richard Erenstone (Lake Placid, NY)

59. Michael C. Kaiser (E. Patchogue, NY)

60. Jack DiLorenzo (Clifton Park, NY)

61. Troy Tetreault (Champlain, NY)

62. Mellissa Furnia (Lake Placid, NY)

63W. Rob Osterhoudt -(Clifton Park, NY)- WINTER

64W. Deb Osterhoudt -(Clifton Park, NY)- WINTER

65. Jesse Eyer (Clifton Park, NY)

66. Maryellen Eyer (Clifton Park, NY)

67U. Jennifer Bonfanti -(Spencerport, NY)- ULTRA 

68. Corrine Shambo (Lake Placid, NY)

69U. Mark Meinrenken - (Glens Falls, NY)- ULTRA 

70. Robert Shaw (Salem, NY)

71. Amanda Spence (Clifton Springs, NY)

72U. Amanda Riggs - (Chazy, NY)- ULTRA 

73. Joe Busch (Queensbury, NY)

74. Anton “Tony” Solomon (Ballston Lake, NY)

75. Noelle McCrum (Chestertown, NY)

76. Sue Coonrod (West Chazy, NY)

77. Charlene Gibb (Chestertown, NY)

78. Bridget Granger (North Creek, NY)

79W. Randy Guyer (Malone, NY) - WINTER

80W. Bobbie Jo Cox (Malone, NY) - WINTER

81. Richard LaBombard (Saranac Lake, NY)

82. Greg Hurley (Plattsburgh, NY)

83. Susan Sliva (Chestertown, NY)

84W. Nancie Battaglia (Lake Placid, NY) - WINTER

85. Maria Rinella (North River, NY)

86. Vinnie Rinella (North River, NY)

87. Eric Avery (Gansevoort, NY)

88. Liz Halloran (Clifton Park, NY)

89. Shane Curless (Brockville, Ontario, Canada)

90. Paul "Curly" Curless (Brockville, Ontario, Canada)

91. Erin Burns (Saranac Lake, NY)

92. Dominique Doust (Newport News, VA)

93. Joanne Kennedy (Plattsburgh, NY)

94. Jim Foster (Camillus, NY)

95. Wendy Patunoff (Plattsburgh, NY)

96. James Henrickson (Frankfort, NY)

97. Scott Turner (Gansevoort, NY)

98W. Brittany Bowman -  (Jim Thorpe, PA)- WINTER

99W. Brian Twardy -(Easton, PA)- WINTER

100. Rose Peterson (Tupper Lake, NY)

101. Karen Burka (Brant Lake, NY)

102. Eli Carlton (Hudson Falls, NY)

103. Barbara Blum (Brant Lake, NY)

104. Shane LaRose (Piercefield, NY)

105. Marla L. Chauvin (West Chazy, NY)

106. Bianca St-Yves (Valleyfield, Quebec)

107. Noah St-Yves (Valleyfield, Quebec)

108. Marieve Andre (Valleyfield, Quebec)

109. Martin St-Yves (Valleyfield, Quebec)

110. Randy Fredette (Plattsburgh, NY)

111. Brandi Paige (Massena, NY)

112W. Richard Reynolds-  (Poughquag, NY)- WINTER

113. Francis Farge (Montreal, Quebec)

114. Jeanne Philion-Nichols (Queensbury, NY)

115. Brian Nichols (Queensbury, NY)

116W. Robert Juravich (Wilmington, NY)- WINTER

117. Anna Quell (Rensselaer, NY)

118. Jeffrey Quell (Rensselaer, NY)

119W. Alanna Moss- (Valatie, NY)- WINTER

120W. Dan Rutledge-  (Saratoga Springs, NY)- WINTER

121. Darlene Whitaker (Marcy, NY)

122. Erik Boney (Herkimer, NY)

123. Zachary Randolph (Bloomingdale, NY)

124. Phil Benoit (Peru, NY)

125W. Stephen Meier (Queensbury, NY)- WINTER

126. James A. Albright (Syracuse, NY)

127. Kayleigh Martin (Ballston Spa, NY)

128. Justin Martin (Ballston Spa, NY)

129. Chip Brieant (Paul Smiths, NY)

130. Rodger Dempster (Saranac Lake, NY)

131W. Matt Ford (Rochester, NY) - WINTER

132W. Katelyn Zatwarnicki (Whitesboro, NY) - WINTER

133W. Eric Ralyea (McGraw, NY) - WINTER

134W. Rachel Everleth (Mooers, NY) - WINTER

135W. Tanya E. Aguglia (Plattsburgh, NY) - WINTER

136W. Robin S. Aguglia (Plattsburgh, NY) - WINTER

137W. John Krzeminski (Utica, NY) - WINTER

138W. Kristen Taylor (Utica, NY) - WINTER

139W. Jennifer Danussi-Spellman (Peru, NY) - WINTER

140W. Ian Spellman (Peru, NY) - WINTER

141W. Sandra Manca (Chittenango, NY) - WINTER

142W. Richard Frio (Liverpool, NY) - WINTER

143W. Steve Markel (Hornell, NY) - WINTER

144W. Tony Eakins (Parishville, NY) - WINTER

145W. Christopher Myers (Rochester, NY) - WINTER

146W. Sarah Bacon (Gansevoort, NY)- WINTER

147. Peter Scialdone (Yorkville, NY)

148WU. James Griffiths (Whitesboro, NY) - WINTER ULTRA

149WU. Jacob Burnside (Watervliet, NY)- WINTER ULTRA

150U. Erica Askew (Albany, NY) - ULTRA

151. Brant Schneider (Baldwinsville, NY)

152. Althea Rosen (Malta, NY)

153. Chad Branch-Guinan (Ballston Spa, NY)

154. Kelly Moody (Morrisonville, NY)

155. Elizabeth Quell (Albany, NY)

156. Andrew Quell (Albany, NY)

157U. Quincy Brabant (Johnstown, NY)- ULTRA

158. Christine Chwe (Basking Ridge, NJ)

159. Heidi Roland (Lake Placid, NY)

160. Peter Roland (Lake Placid, NY)

161. Francois Lavoie (Vaudreuil-Dorion, PQ)

162. Samantha Maclean (Vaudreuil-Dorion, PQ)

163. Roger Meunier (Brockville, ON)

164. Janet Bliss (Lake Placid, NY)

165. Sebastian Trudel (Montreal, QC)

166. Josh Janes (South Glens Falls, NY)

167. Alison Edwards (Clifton Park, NY)

168. Laurence Charette (Longueuil, QC)

169. Charles Langlois (Montreal, QC)

170. Eve-Lyn Schwartz (Montreal, QC)

171. Heidi Whitney (Granville, NY)

172. Jami Whitney (Granville, NY)

173W. Marina DiBartolomeo (North Tonawanda, NY)-  WINTER

174W. William Staley (Lewiston, NY) - WINTER

175. Jeffrey Oliveri (Binghamton, NY)

176. Luanne Vallese (Binghamton, NY)

177. Michael Locaputo (Queensbury, NY)

178. Patrick Giblin (Saranac Lake, NY)

179. Irene Snyder (Saranac Lake, NY)

180. Chelsea DeCaro (Williston, VT)

181. Nicholas Sherman (Plattsburgh, NY)

182. Benjamin Oship (Lancaster, NY)

183. Devon Oship (Lancaster, NY)

184. Shirley Denesha (Harrisonville, NY)

185. Laura Lamere (Hermon, NY)

186. Amanda Bruce (West Chazy, NY)

187. Tara Freeman (Colton, NY)

188. Jeremy Freeman (Colton, NY)

189. Christine Rounds (Clifton Park, NY)

190. Jim Holler (Jamestown, NY)

191. Carolyn Kaczka (Hannawa Falls, NY)

192. Edvin Radoncic (Saranac Lake, NY)

193. Samantha Weaver (West Chazy, NY)

194. Max Iliashenko (Longueuil, QC)

195. Pete Fine (Brewster, NY)

196. Leslie Fine (Brewster, NY)

197. Tom Fine (Brewster, NY)

198. Eliza Schrader (Buskirk, NY)

199. Joseph Burka Jr. (Brant Lake, NY)

200. Caleb Thomas (Lake Placid, NY)

201. Janet Thomas (Lake Placid, NY)

202. Jackie Beattie (Tupper Lake, NY)

203. Derek Trudell (Burke, NY)

204. Kimberly Dumoulin (Schroon Lake, NY)

205. Susan Howard (St. Johnsville, NY)

206. Brandon Marvin (Hammondsport, NY)

207. Kareena Hoyt (Hammondsport, NY)

208. Jeremy Bissonette (Plattsburgs, NY)

209. Anne Brewer (Lake Placid, NY)

210. Brittany Neddo (Cohoes, NY)

211. Roberta Brown (Greenwich, NY)

212U. Nicholas Revette (Burke, NY)- ULTRA

213. Michelle Dragon (Plattsburgh, NY)

214. Joshua Escoe (Chazy, NY)

215. Kirsten Doran (Chazy, NY)

216. Shawna Carlton (Hudson Falls, NY)

217. Amanda Carpenter (Albany, NY)

218. Patrick Teora (Albany, NY)

219. Brian Collapy (Port Henry, NY)

220. Gregory Chouffi (Latham, NY)

221. Connie Morrison (Jay, NY)

222. Chris Sausville (Ballston Lake, NY)

223U. Shannon Surdyk (Saranac Lake, NY) ULTRA

224. Jenny Mugrace (Keene Valley, NY)

225. Gina Feleciano (New York, NY)

226. Thomas Sullivan (Vermontville, NY)

227. Megan Liechty (Morrisonville, NY)

228. Scott Murray (Keene Valley, NY)

229. Jill Murray (Keene Valley, NY)

230. Julia Bouchard (Schroon Lake, NY)

231. Ely Hart (Winooski, VT)

232. Bonnie Birk (Lake Placid, NY)

233. Roman Romanov (Longueuil, QC)

234. Gio Ferenac (Lake Placid, NY)

235. Guy Brandow (Lake Placid, NY)

236. Will Waters (Farmingville, NY)

237U. Jay Whitbourne (Farmington, NY)- ULTRA

238. Tonia Barber (Morrisonville, NY)

239. Richard Harris (Lake Placid, NY)

240. Boucher Johanne (Mirabel, QC)

241. Zeller Scott (Gouverneur, NY)

242. Koon Tang (Niskayuna, NY)

243. Kathy Tang (Niskayuna, NY)

244. Sarah Redman (Clifton Park, NY)

245. Dustin Gardner (Schenectedy, NY)

246. Noah Haber (Lake Placid, NY)

247. David Trestek (Schenectedy, NY)

248. Kate Schrodt (Alden, NY)

249. Ethan Schrodt (Alden, NY)

250. Walter Culp (Cumming, GA)

251. Kathryn Culp (Cumming, GA)

252. Walid Bou-Nader (Pointe-Claire, QC)

253. Jodie Little (Pointe-Claire, QC)

254. Faline Ward (Greene, NY)

255. Kurt Davis (Oxford, NY)

256. Roberta Peacock (Tupper Lake, NY)

257. Kate McDonough (Plattsburgh, NY)

258. Connor Bond (Plattsburgh, NY)

259. Kevin Kearney (Peru, NY)

260. Alex Frietto (Scranton, PA)

261. Cathy D'Alessio (Delmar, NY)

262. Ed D'Alessio (Delmar, NY)

263. Jonathan Laurier (Blainville, QC)

264. Melanie Houck (Brant Lake, NY)

265. Cole Youlen (Burnt Hills, NY)

266. Kara Youlen (Burnt Hills, NY)

267. Colette Youlen (Burnt Hills, NY)

268. Kyle Youlen (Burnt Hills, NY)

269. Thomas Mercadante (Latham, NY)

270. Joanna Reinhard (Rochester, NY)

271. Gemma Reinhard (Rochester, NY)

272. Amy Bateman (Rochester, NY)

273. Lawrence Miller (Oswego, NY)

274. David Nelson (Skaneateles, NY)

275. Kaerstin Quinlan (Jericho, VT)

276. Kyle Sweeney (Jericho, VT)

277. Gudrun Quinlan (Jericho, VT)

278. Dan Quinlan (Jericho, VT)

279. Owen Dorr (Carthage, NY)

280. Laura Dorr (Carthage, NY)

281. Benjamin Buckley (Carthage, NY)

282. Michael McDonald (Latham, NY)

283. Kathleen Sauve (North Bangor, NY)

284. Barbara Harris (Plattsburgh, NY)

285. Dave Hellenga (Endwell, NY)

286. Meg Gardiner (Toronto, ON)

287. Mark “Pesci” Rodenhizer (Toronto, ON)

288. Lee Lamparski (Lake Placid, NY)

289. John E. Minnich (Watertown, NY)

290. Cecilia D. Minnich (Watertown, NY)

291. Fengbin Huang (Potsdam, NY)

292. Clark C. Huang (Potsdam, NY)

293. Hubert F. Parrow Jr (Henderson, NV)

294. Joseph Frankosky (Columbia, NJ)

295. Pamela Strong (Plattsburgh, NY)

296. Ted Wilson (Queensbury, NY)

297. Dennie Swan-Scott (Queensbury, NY)

298. Lori Sempreno (Johnstown, NY)

299. Alyssa Young (Whitehouse Station, NJ)

300. Mary Dougherty (Lake Placid, NY)

301. Colin Conklin (Baldwinsville, NY)

302. Steve Sexton (Argyle, NY)

303. Lillirose Prevost (Argyle, NY)

304. Leslie Prevost (Argyle, NY)

305. Robert Loce (Webster, NY)

306. Mary Shaughnessy (Webster, NY)

307. Alicia Chase (Cadyville, NY)

308. Nanette Niemann (Peru, NY)

309. Elizabeth Higman (Baldwinsville, NY)

310. Shannon Reardon (Saranac Lake, NY)

311. Natalie Buysse (Keene Valley, NY)

312. Danny Scaggs (Canton, NY)

313. Amy Novack (Gansevoort, NY)

314. Carolyn Wilson (Plattsburgh, NY)

315. Brad E. Meacham (Nicholville, NY)

316. Kelly Cowan (Chateaugay, NY)

317. Lori Kashorek (West Chazy, NY)

318. Randy Unterborn (Rochester, NY)

319. Rosemary Philips (Canton, NY)

320. Valerie McGuoirk (Vermontville, NY)

321. Giovanna Contini (Plattsburgh, NY)

322. Jesse Decosse (West Chazy, NY)

323U. Kimberly Dragoon (Plattsburgh, NY) - ULTRA

324U. Bobby Donahue (Plattsburgh, NY) - ULTRA

325. Kimberly Berg (Schenectedy, NY)

326. Michael Thompson (Plattsburgh, NY)

327. Katrina Rigsbee (Keeseville, NY)

328. Dan Frederick (Keeseville, NY)

329. Genevieve Bruneau (Carignan, QC)

330. John Estok (Glen Rock, NJ)

331. Judith Estok (Glen Rock, NJ)

332. Leslie Cook-Cree (Fort Covington, NY)

333. Chelsea Walker (Wilmington, NY)

334. Mireille Aubin (La Prairie, QC)

335. Kaitlyn Fortier (Clinton, NY)

336U. Daniel Williamson (Boonville, NY) - ULTRA

337U. Robert Hutchins (Boonville, NY) - ULTRA

338. LeAnne King (New Russia, NY)

339. Ray O’Conor (Wilton, NY)

340. Joseph R. Murphy (Waterford, NY)

341. Brian Moore (Holland Patent, NY)

342. Danielle Fitzgerald (Lake George, NY)

343. Kelly Ireland (Clifton Park, NY)

344. Karen Seward (Delmar, NY)

345. Julie Lawrence (Lake Placid, NY)

346. Brittany Holt (Ticonderoga, NY)

347. John LaPointe (Ticonderoga, NY)

348. Ray Finney (Liverpool, NY)

349. Dan Rodarte (Plattsburgh, NY)

350. Briana Lewis (West Chazy, NY)

351. Levi Lewis (West Chazy, NY)

352. Tony Lewis (West Chazy, NY)

353. Ann Simpson (Bloomingdale, NY)

354. John Hamm (Vermontville, NY)

355. Dan Stec (Queensbury, NY)

356. Steven Guy (Port Henry, NY)

357. Elizabeth Guillette (Peru, NY)

358. Amanda Bowman (Plattsburgh, NY)

359. Ted Sill (Cadyville, NY)

360. Beth Christon (Cadyville, NY)

361. Elisabeth Ramsey (Delmar, NY)

362. Andrew Ramsey (Delmar, NY)

363. Amy Dillenback (Delmar, NY)

364. Steve Ramsey (Delmar, NY)

365. Audrey Howell (Rochester, NY)

366. Emily Howell (Rochester, NY)

367. Gary Cederstrom (Morrisonville, NY)

368. Nathan Parker (Greenville, NY)

369. Kelly Arnold (Saranac Lake, NY)

370. Maria Cotazino (Albany, NY)

371. Joseph Cotazino III (Albany, NY)

372. Frances Smithling (Lowville, NY)

373. Neil Smithling (Lowville, NY) 

374. Carolyn von Schenk (Diamond Point, NY)

375. Stephan von Schenk (Diamond Point, NY)

376. Carol May (Williamson, NY)

377. Jaclyn Kline (Canajoharie, NY)

378U. Elise Gelle (Montreal, QC) - ULTRA

379. Crystal Davis (Schenectady, NY)

380. Dan Petit (Schenectady, NY)

381. Jill Cardinale Segger (Lake Placid, NY)

382. Robin Brown Anthony (Wilmington, NY)

383. Ellen Shaw (Ottawa, ON)

384. Leslie Carman (Ottawa, ON)

385. Jean-Francois Desrosiers (Vaudreuil-Dorian, QC)

386U. Catherine Turgy (St-Bruno, QC)

387. Christopher Lovett (Plattsburgh, NY)

388. Darby Kennedy (Lewis, NY)

389. Melissa Bailey (Camillus, NY)

390. Phil Galuppi (Liverpool, NY)

391. Jonathan Westfall (Ontario, NY)

392. Lynne Murphy (Saranac Lake, NY)

393. Glenna Redmond (Cornwall, Ontario)

394. Will Groetz (Cazenovia, NY)

395. Bill Groetz (Cazenovia, NY)

396. Renee Shields (Verona, NY)

397. Carla Wells (Plattsburgh, NY)

398. Mark Buckley (Willsboro, NY)

399. Hank Ralston (Fairport, NY)

400. Theo Harris (Lake Placid, NY)

401. Kathryn Behuniak (Latham, NY)

402. Jody Eggleston (Saranac, NY)

403. Nicole Matthews (Morrisonville, NY)

404. Ann Burns (Latham, NY)

405. Buckley Howard (Plattsburgh, NY)

406. Kathleen Howard (Plattsburgh, NY)

407. Kip Cassavaw (Chateaugay, NY)

408. Amy Miller (Rome, NY)

409. Dawn Collins (Peru, NY)

410. Sylvia Karman (Ellicot City, MD)

411. L. Scott Muller (Ellicot City, MD)

412. Lisa Reid (Lake Placid, NY)

413. Trish Friedlander (Lake Placid, NY)

414. Deza Lynn Villanueva (Albany, NY)

415. Debra Berrios (Oneonta, NY)

416. Lou Berrios (Oneonta, NY)

417. Charla Glenister (Plattsburgh, NY)

418. Ruth Hayes (Westport, NY)

419. Kimberly Woolridge (Bridgeport, NY)

420. Askel Nashett (Ausable Forks, NY)

421. Alexanne Letourneau (Montreal, QC)

422. Helene Vachon (Montreal, QC)

423. Marc Letourneau (Montreal, QC)

424. Emily Sauer Byrne (Toronto, ON)

425. Heidi Sauer Byrne (Toronto, ON)

426. Allen Grunthal (West Milford, NJ)

427. Brittany Redman (Queensbury, NY)

428. Jennifer Moore (Lake Clear, NY)

429. Doreen Curtin (Morrisonville, NY)

430. Mike Gagnier (Morrisonville, NY)

431. Rebecca Thomas (Stratford, NY)

432. Serena Lafayette (Glens Falls, NY)

433. John LaFarnara (Buffalo, NY)

434. Paul Post (Glens Falls, NY)

435. Lucas Brown (Keene, NY)

436. Maxim Zhykharevych (Brossard, QC)

437. Valeriy Zhykharevych (Brossard, QC)

438. Bohdana Marandyuk (Brossard, QC)